Forum Stats Test Link Test Link Test Link Test Link
Forumlar » Genel » Türk Argo Sözlüğü » (Ş)

Yazar Mesaj   #1680  2016-03-10 10:58 GMT  

Online status admin

Administrators

Ülke:
Meslek: Site Yöneticisi
şaban (ar. s.) aptal, sersem, enayi (bk: abeci, abullabut, ahlat, andavallı, angut, armut, aval, ayran ağızlı, bangoboz, denyo, diîgoz, düdük makarnası, dümbelek 3, gebeş, gebeşâki, habeci, habeci kostik, hafız, hatalım, handavallı, hırbo, hırt, hırtapoz, hışır, hıyar, ıspanak, kanser ilâcı, kaşalot, kaşalotzâdc, kaşkaval, kereste 1, keriz2, keş, koroydo, mantar 2, mayın, naval, pangodoz, pilâki, saloz, tereyağı, yanbolu).

şan vermek (dey.) yüz vermek, aldırış etmek: şan vermiyor. şapçi (s.) kulampara: -şu gördüğün moruk  şapçı imiş, (bk: babuk).

şaşı bakmak (dey.) otomobilin' iki ön farından bir tanesi kırıl­mış olmak: -senin araba, tek gözü kör olmuş, şaşı bakıyor.

şeriat evi (ar. tr. i.) kadının tenasül yeri (bk: enginar, folluk1).

şeytan çarpmış keçi yavrusu GİBİ tİtremek (dey.) korkmak.

şıkırdım (tr. i.) oğlan, çocuk (bk: kırık, şorulu).

şipinİşİ (tr, zf.) hemen,, derhal, çabucak, çarçabuk: papellerin kokusunu alınca, şıpmişi damladı, (bk: şıplan, şipşak).

ŞiPLAN (tr. zf.) hemen (bk: şıpmişi, şipşak).

şıra (far. i.) süzme afyon: bizim AhmedHn biraz şırası kalmış.

şimendiferi raya sokmak (dey.) cimağ etmek (bk: çivilemek1, fişek atmak, lehimlemek, nefes çekmek, parmağını ıslatmak, perçinlemek, pipo temizlemek, şişirmek2, tezgâh kurmak, uçuşa gitmek, üfürmek, yefallemek, zımbalamak),

şipşak (tr. zf.) çabucak, çarçabuk: -şu hıyarın şipşak işini biti­river. (bk: şıpmişi, şıplan).

şipşaklamak (tr. f.) derhal haber almak; hatırlamak: onun dal­gasını çoktan şipşakladım.

şişirmek, (tr. i.) 1. birini bıçak veya çakı ile vurmak: bizim Apostolu dün gece şişirmişler, (bk: çivilemek, hacamat, etmek, hacamatlamak, mıhlamak). 2. cimağ etmek (bk: fişek atmak, lehimlemek, nefes çekmek, perçinlemek, tezgâh kurmak, yefallemek, zımbalamak).

şişlemek (f.) kama, çakı, şiş gibi şeylerle vurmak: Despina’yı şişlemişler, (bk: çivilemek, hacamat etmek, hacamatlamak, mıhlamak, şişirmek 1).

şişmek (f.) bozum olmak, mahcûbolmak, utanmak: ben demedim mi sana bu herifin karşısında aşık atılmaz diye, şiştin mi şimdi. (bk: amorf olmak, bozum olmak, dut gibi olmak, ekşi­mek 1, foslamak, kanemi olmak, madara- olmak, mor ol­mak, muz gibi olmak).

şişti (tr. f. mek. arg.) dersini bilmedi, hocadan fena not aldı.[mastar hâli kullanılmaz]: Mehmet, bugün de şişti.

şopar (çing. i.) çocuk: sizin gibi şoparlar, bizim yanımızdan salâ- vatla geçer, katalaviz•

şorolop (s.) yalan: ham hum şorolop (=yalan yanlış, ağzında geveliyerek). (bk: atmasyon, bom, dolma 1, dubara, efta- mintokofti, kantin, kaşkariko, katakofti, kıtır, kıtırbom, kofti, madik, mantar, martaval, masal, palavra, polim). şorulu (i.) oğlan, çocuk; güzel kız (bk: kırık, sikirdim).

Bu mesaj admin tarafından 2016-03-10 12:18 GMT, 777 Gün önce düzenlendi.