Forum Stats Test Link Test Link Test Link Test Link
Forumlar » Genel » Türk Argo Sözlüğü » (Ö)

Yazar Mesaj   #1672  2016-03-10 10:44 GMT  

Online status admin

Administrators

Ülke:
Meslek: Site Yöneticisi
ö

ökçesİz (tr. s.) korkak, tabansız, çekingen: Ökçesizin biri, höt desen aklı bokuna karışır. (bk: tırakalı). öküz (tr. i.) cıvalı zar: öküzleri koştum, başladım kerize, enayinin tam yirmi askerini arakladım. (bk: dolu zar). ölü (tr. i.) 1. cıvalı zar. 2. işaretli kâğıt, İskambil; hiyleli ku­mar âleti: ölüyü ortada bırakma, hemen kaldır. ölüsü kandİllİ (tr. ar. dey.) iyi gitmİyen bir iş için hafif küfür olarak kullanılır: hay ölüsü kandilli, bu böyle mi olacaktı. ölüsü kinali (dey.) (bk: ölüsü kandilli).

Öperlemek (tr. f.) öpüşmek.

ördek (i. şof. arg.) uzun yolculukta yollardan toplanan müş- teri: İstanbul1 a giderken biraz da ördek topladık, dünyalık (=para) doğruldu.

ördek avlamak (tr. dey.) uzun yolculukta şoför, yollardan müşteri toplamak:   -ördek avladığımızı sakın çaktırma pat­

rona., sonra mavi kâğıt alırız (^kovuluruz). ötmek (tr. f.) 1. gevezelik etmek, boş söz söylemek: -ne ötüp duruyorsun orada, yoksa bülbül mü oldun ? 2. kayetmek, kusmak: saloz Mehmet, dün geceden beri ötüyor, (bk: böğürtlen çıkar­mak, kartvizit bırakmak, konfırans vermek, tavus kuyruğu çıkarmak).